Designneuro

MENÜ
Design Neuro

Görsel Korteks ve Nöromarketing İlişkisi

En basit tanımıyla göz retinasından gelen bilgiyi alıp yorumlayan görsel korteks ve ilk beynimiz olan sürüngen beyin satın alma kararlarımızı nasıl etkiliyor? Cevabı yazımızda…

Görsel Korteks ve Nöromarketing İlişkisi

Günümüzde pazarlama anlayışı ürün odaklı olmaktan çıkıp, bilimin de katkılarıyla insanın akıl, duygu ve düşüncelerinin önemsendiği bir noktaya geldi. Özellikle görüntüleme teknolojilerinin gelişmesi ve nöromarketing metotlarının uygulamaya geçmesi ile birlikte pazarlama dünyası, insan beynine dair her geçen gün yeni keşifler yapıyor. İnsan beyninin görselleri nasıl ve ne kadar hızlı algıladığı da yeni keşiflerden biri. Bugünkü yazımızda, bu yeni keşiften yola çıkarak ilkel beyin, görsel korteks, nöromarketing ve bunların birbiri ile ilişkisini konuşacağız.

Bu bağlamda nöromarketing prensiplerinin pazarlama dünyasını nasıl değiştirdiğini daha yakından incelediğimiz ‘‘Nöropazarlama, Pazarlama Dünyasını Nasıl Değiştirdi?’’ başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Önce kısaca görsel korteks’i tanımlayalım.
görsel korteks

Görsel korteks beynin dört lobundan biri olan oksipital lob’da bulunur. En basit tanımıyla görsel korteks’in asıl amacı göz retinasından gelen bilgiyi alıp yorumlamaktır. Yani siz bir cisim gördüğünüzde onun hangi cisim olduğunu size söyleyen görsel korteks’inizdir. Bu işlem ise 500 milisaniye sürmektedir.

İnsanların satın alma kararlarını ilkel beyin, bir diğer adıyla sürüngen beyin ile verdiğini daha önce yazmıştık.

Sürüngen beyin hakkında daha ayrıntılı bir inceleme için ‘‘Sürüngen Beyin ve Müşterinin Karar Alma Süreci’’ adlı makalemize göz atabilirsiniz.

İşte bu nedenle insanlar görsel ağırlıklı bir tasarım gördüklerinde buna verdikleri ilk tepki genellikle görsel korteks’in yorumuyla değil, sürüngen beynin refleksiyle ortaya çıkıyor.

Daha anlaşılır olması açısından şöyle bir örnekle açıklamak gerekirse,

Abant’da kampa gittiniz ve arkadaşınızla yürüyüş yapıyorsunuz. Karşınıza yılan çıktı. Yılanı ilk gördüğünüz anda, 2 milisaniye içinde ilkel beyniniz devreye girer ve refleks olarak kendinizi korumaya çalışırsınız. Bu noktada beynin yüksel işlevli bölümleri durumdan haberdar değildir. Durumdan haberdar olması için 498 saniye daha gerekli…
görsel korteks
Buna karşın görsel korteks’in o cismin bir yılan olup olmadığını anlaması ve sonraki hamleyi kararlaştırması 500 milisaniye sürer.
görsel korteks
Bu örnekten de anlayabileceğiniz gibi bazı durumlarda karar verirken insanlar için farklı mekanizmalar devreye girebilir.

İşin farklı bir boyutu da insanların görselleri yazılara göre çok daha hızlı algılayabilmesi. Yani hazırladığınız bir ilana koyduğunuz resim, görsel korteks’in de yardımıyla çok hızlı bir biçimde algılanıyorken, metinlerde ise daha uzun süre gerekiyor. Hatta yazının ilk okunuşta anlaşılmadığı durumlar bile olabiliyor.

Peki nöromarketing ve bu durum arasındaki ilişki nedir diye sorabilirsiniz.

Görsel bir tasarım hazırladığınızda, farkında olmadan veya farkında olarak tasarıma yerleştirdiğiniz bir unsur tüketici nezdinde ilk tepki olarak olumsuz bir karşılık bulabilir. Görsel korteks’den geçmeden tüketiciye ulaşan negatif unsurlar görselden alınacak yararı minimalize edebilir.

Ayrıca görsellere karşı tüketici dikkatinin artık iyice azaldığı günümüz dünyasında, görsellerin metinlerden çok daha hızlı algılandığını göz önünde bulundurduğumuzda, hazırlanan ilanların görsel ağırlıklı olması ilandan alınacak faydayı artırabilir.

Böylesine karışık bir mekanizmayı, yani insanı ve dolayısıyla tüketiciyi hedef alan görselleri hazırlarken, her şeyi tasarımcının iç güdülerine ve tecrübesine bırakmak marka için çok da karlı bir tercih olmasa gerek.

Biz de Designneuro olarak, görsel tasarım hazırlarken gerek önceki işlerden elde ettiğimiz nöromarketing tecrübeleri ile gerekse yapacağımız testlerle bu olumsuz unsurların görsellerden silinmesini sağlıyor ve müşterilerimize en doğru işi sunmak için çalışıyoruz.

‘‘Görsel Korteks ve Nöromarketing İlişkisi’’ adlı yazımızı beğendiyseniz, paylaşmayı unutmayın lütfen! 

Bütün Yazılar

İlginizi Çekebilir