Designneuro

MENÜ
Design Neuro

Nöro Dizayn ile Ambalaj Tasarımı

Ürünün farklılaşmasını sağlayacak en önemli unsurlardan biri olan ambalaj tasarımı tüketicinin ürününüzle ilk kez karşılaştığı anda edineceği intiba açısından da çok önemli bir yer tutuyor. Peki nöropazarlama bu konuda ne diyor?

Nöro Dizayn ile Ambalaj Tasarımı

Farklılaşmanın en önemli hedeflerden biri haline geldiği bugünün pazarlama dünyasında, farklılaşmayı yaratacak en önemli unsurlardan biri de ambalaj tasarımı. Ambalaj, tüketicinin ürününüzle ilk kez karşılaştığı anda edineceği intiba açısından çok önemli bir yer tutuyor. Ambalaj ile markanın vizyonu, işine verdiği önem, müşterisine verdiği değer ve ürünün özellikleri bir anda özet olarak tüketiciye sunulmuş oluyor. Bugün de daha efektif bir ambalaj tasarımı için Nöro Dizayn ile Ambalaj Tasarımı konusu hakkında konuşuyor olacağız.

Fransa merkezli uluslararası ambalaj tasarım şirketi CB Design Solutions CEO’su Zdenek Kucera, eğer ambalaj bir tüketicinin o ürünü eline almasını sağlamışsa, yüzde 70 oranında tüketici o ürünü satın alacaktır diyor. Ayrıca Kucera bu oranın çocuklarda daha fazla olduğunu da ekliyor.

Pazarlama bütçelerinde en düşük bütçenin ambalaj tasarımınlarına ayrıldığı ortada. Buna karşın ‘en ucuza bu işi nasıl yaparım’ sorusunun aksine, markaların ‘ürünümü en doğru ve güzel nasıl sunarım’ sorusuna önem vermeleri gerek. Haliyle bu bakış açısını yansıtan markaların da kısa süredeki yükseliş öyküleri ise oldukça değerli.

Bu noktada Absolut Vodka güzel bir örnek olabilir. Sıradan bir votkanın rakiplerinden farklılaşan ambalaj tasarımı ve bu tasarım ile yaptıkları reklam uygulamaları ürünün çok farklı bir noktaya gelmesine yardım etti.

Nöro Dizayn ile Ambalaj Tasarımı

Kısacası ambalaj tasarımı aslında ürünün satışına direkt etki eden bir unsur.

Peki nöro dizayn ile ambalaj tasarımı hangi noktada kesişiyor?
Nöro Dizayn ile Ambalaj Tasarımı
Ambalaj tasarımda kullanılan her font, renk, bilgi vs. tüketicinin satın alma tercihini etkiliyor ama nasıl?

Ambalaja koyulan görseller üzerinden bir örnek vermek gerekirse, bir bisküvi paketini ele alalım. Paketin üzerine ısırılmış biçimde yerleştirilen bisküviler, tüketicinin ilgisini yazılara değil bisküvi görseline vermesine neden olacaktır. Bu noktada markanın neyi ön plana çıkarmak istediği önemli rol oynamakta. Yanlış tasarlanmış bir ambalaj, markanın mesajının tüketiciye aktarılmasında başarısız olabilir.

Bir diğer örnek ise bilişsel yük ile ilgili. Ambalaj üzerinde çok fazla bilgi içeriği bulunması, tüketicilerin duygusal bir yoğunluk yaşamak yerine bilişsel yüklerinde zorlanma yaşamalarına neden oluyor. Duygularıyla hareket eden günümüz tüketicisi ise bu mesaj yoğunluğuna ters tepki veriyor ve şayet kendi için aşırı önemli bir ürün almıyorsa, böyle bir durumda o ürünü incelemekten vazgeçebiliyor.
Nöro Dizayn ile Ambalaj Tasarımı
Tasarımda sadelik hakkında daha fazla bilgi almak için ‘Nöro Tasarım Açısından Sadeliğin Önemi’ adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Diğer ilginç bir örnek de ambalaj tasarımı üzerinde kullanılan geometrik şekiller hakkında. Araştırmalara göre tüketicilerin eğik çizgi ve yuvarlak kenarlara, düz çizgi ve sivri kenarlara nazaran daha olumlu baktığı ortaya çıkmıştır.
Nöro Dizayn ile Ambalaj Tasarımı
Son örnek ise renklerle ilgili. renklerin insan duyguların üzerinde bir çok etkisi var. Bir renk seçerken tüketicilerin o ambalaja baktığında az çok nasıl hissettiğini belirliyor olabilirsiniz. Örneğin  yapılan bir araştırmaya göre tüketiciler mat renklerle yapılan tasarımlara parlak renklerle yapılanlara göre daha olumlu reaksiyon gösteriyor veya profesyoneller için bir ürün çıkardıysanız, ambalajda koyu mavi renkleri kullanmak profesyonellerin dikkatini çekmek için daha akıllıca olacaktır.

Tüm bu bilgilerin klasik anket metoduyla ortaya çıkması imkansıza yakın. Herhangi bir tüketicinin eğik çizgilere daha olumlu baktığını, ısırılmış bisküvinin dikkatini dağıttığını vs. belirli bir farkındalık ile anketlerle söylemesini beklemek pek gerçekçi değil. Sonuçta tüm bunlar tüketicilerin bilinç dışında gerçekleşen aktiviteler.

Bu noktada nöropazarlamayı daha yakından tanımak için ‘Nöropazarlama Nedir? Neden ve Nasıl Kullanılır?’ adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Nöro dizayn ile ambalaj tasarımını konusunu kısaca özetlemek gerekirse,

Ambalaj tasarlanırken iki tane fayda mutlaka gözetilmelidir. Bunlar,

1.   Ürün, rafta diğer markaların ürünlerinden nasıl ayrışır?

2.   Nasıl bir tasarım ürün daha çekici hale getirir?

Bu iki soruya doğru cevabı veren tasarımlar ürün satışını da artıracaktır.

Yukarıdaki örnekler ve benzeri noktalarda devreye giren nöropazarlama, yapılan tasarımın hedef kitle üzerinden yapılan testlerle olumlu-olumsuz noktalarını göz önüne seriyor. Daha sonrasında ise markanın ve tasarımcının tek yapması gereken bu iç görülere göre tasarımı revize etmesi oluyor. Bu revizyon sonunda ise yukarıdaki iki soruya cevap bulunabiliyor ve böylece ürün satışları artıyor.

Biz de Designneuro olarak, hem geçmişteki işlerimizden edindiğimiz tecrübelerimiz hem de bilimsel araştırmalarla müşterilerimize nöropazarlama dinamiklerine uygun ambalaj tasarımları hazırlıyor ve  onlara en doğru hizmeti sunuyoruz.

Nöro Dizayn ile Ambalaj Tasarımı adlı makalemizi beğendiyseniz, paylaşmayı unutmayın!

Bütün Yazılar

İlginizi Çekebilir